Jak dostać mieszkanie komunalne? Wyjaśniamy
W dzisiejszych czasach wiele partii rządzących wielu Państw prowadzi politykę wspomagają dla osób najmniej zarabiających. W ramach tej pomocy część społeczeństwa może ubiegać się o przyznanie mieszkania komunalnego. Niestety wiąże się to z kilkoma procedurami do spełnienia. Co należy zrobić, by uzyskać mieszkanie komunalne? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych informacji? Zaczynamy!
Formalności a miejsce zamieszkania
Uzyskanie mieszkania komunalnego nie jest oparte na jednoznacznych procedurach dla całego naszego kraju. Formalności różnią się od siebie w zależności od gminy, w której chcemy uzyskać mieszkanie komunalne do własnego użytku. Kryteria ustalają samorządy, które są głównym dysponentem nieruchomości o takim charakterze. Nie podlega jednak żadnej wątpliwości, że przede wszystkim, w każdej gminie brane jest pod uwagę kryterium dochodowe. Osoby ubiegające się o przyznanie mieszkania komunalnego muszą mieścić się w tzw. widełkach dochodowych ustanowionych przez daną gminę. Mieszkanie komunalne jest formą pomocy socjalnej. Możemy więc napotkać się z dziesiątką różnych formalności.
Wniosek o przyznanie mieszkania komunalnego
Podstawowym dokumentem, który rozpoczyna całą procedurę ubiegania się o mieszkanie komunalne, jest wniosek złożony do stosownego urzędu gminy (właściwego miejscowo). Na podstawie wniosku organ wydaję decyzję administracyjną, która może charakteryzować się dwojakim charakterem. W jednym z przypadków organ administracyjny może odmówić nam wydania do dyspozycji mieszkania komunalnego, a w drugim wydać dla nas decyzję pozytywną, przyznającą mieszkanie komunalne. Jeśli wnioskodawca otrzymuje decyzję administracyjną o pozytywnym charakterze, trafia na listę oczekujących. Następnie gmina przedstawia maksymalnie trzy propozycje mieszkań. Jeśli wnioskodawca odrzuci każdą z nich, zostaje skreślony z listy oczekujących. W przypadku, gdy któraś propozycja zostanie zaakceptowana, następuje podpisanie umowy najmu na dane mieszkanie.
Co ważne, każda decyzja posiada uzasadnienie, w ramach którego możemy poznać przesłanki, którymi kierował się urząd w trakcie wydawania decyzji.
Do wniosku należy dołączyć dokumenty, które potwierdzają wysokość uzyskiwanego dochodu (z ostatnich trzech miesięcy). Co więcej, należy również dołączyć oświadczenie, w ramach których potencjalny najemca deklaruje, że nie posiada prawa do innej nieruchomości mieszkalnej (oświadczenie majątkowe).
Kolejnym warunkiem pozytywnego rozpatrzenia wniosku jest fakt, że osoba ubiegająca się o dane mieszkanie komunalne musi faktycznie zamieszkiwać daną gminę, w której zlokalizowana jest nieruchomość, bądź wykonywać stałą pracę na jej terenie.
Dostarczone informacje, dowody, są analizowane przez odpowiednie organy urzędu gminy, które przede wszystkim zajmują się weryfikacją stanu faktycznego wnioskodawcy.
Kryterium dochodowe
Należy pamiętać, że mieszkanie komunalne przysługuje tylko i wyłącznie osobom, których sytuacja finansowa całkowicie nie pozwala na wynajem, czy zakup własnego mieszkania. Kryterium klasyfikacji finansowej określane jest na podstawie dochodu na osobę w danym gospodarstwie domowym. Co ważne, dochód nie może być ani zbyt niski, ani wysoki. Najemca musi posiadać środki na zapłatę czynszu.
Eksmisja z mieszkania komunalnego
Najemcy mieszkań komunalnych obawiają się, że w toku normalnej egzystencji, pod wpływem decyzji władz, w określonym, ustalonym czasie, będą musieli opuścić mieszkanie komunalne, zostają bez tzw. dachu nad głową. Pomimo tego, że najemca mieszkania komunalnego nie jest jego właścicielem, jest chroniony przed eksmisją. Warto jednak pamiętać, że jeśli najemca chce przeprowadzić remont w mieszkaniu, bądź rozbudować go, musi na to uzyskać stosowne zgody w urzędzie gminy. Na szczęście na ogół nie ma z tym żadnego problemu, ponieważ władzą zależy na tym, by podnieść standard swoich mieszkań komunalnych.
Wykup mieszkania komunalnego
Bardzo wiele osób, którym udaję się uzyskać mieszkanie komunalne, zastanawia się, czy istnieje możliwość jego wykupu na własność. Nic dziwnego, ponieważ w bardzo wielu przypadkach osoby uzyskujące mieszkanie o charakterze komunalnym spędzają w nim znaczną część swojego życia. Każdy z nas w pewnym momencie pragnie poczuć stabilizację posiadać własną przestrzeń do żucia. W przepisach prawa polskiego istnieje taka możliwość, by najemca mieszkania komunalnego mógł je wykupić. Należy jednak spełnić kilka kluczowych przesłanek. Ustawa o gospodarce nieruchomościami przedstawia ogólne warunki. Jeśli władze gminy planują sprzedaż takiego mieszkania, dotychczasowych najemca posiada pierwszeństwo w jego wykupie. By jednak móc skorzystać z takiej opcji, przede wszystkim nie można zalegać z opłaceniem czynszu. Co ciekawe, najczęściej można wykupić mieszkanie komunalne w bardzo atrakcyjnej ofercie cenowej, przez co warto zainteresować się taką propozycją (mieszkania w złym stanie można wykupić nawet za 15% ich wartości rynkowej).